Jak naprawić dach z papy na zimno?

Papa, czyli materiał nasączony smołą i posypany piaskiem, jest nadal powszechnie używanym pokryciem dachowym. Obecnie nie jest to jednak najlepsza możliwa metoda do zabezpieczania dachów z uwagi na częste pęknięcia, które powodują nieszczelności w zadaszeniu. Na uszkodzenia podatne są zwłaszcza dachy z papy na zimno, w związku z czym wymagają one regularnych renowacji. Jak więc wykonać naprawę dachu z papy?

Naprawa dachu lepikiem na zimno

Lepik na zimno to specjalna, kleista masa asfaltowa, która pozwala naprawić dach w sposób szybki i całkowicie bezpieczny — nie wymaga użycia żadnego źródła ciepła, aby posiąść właściwości klejące. Dodatkowym plusem jest fakt, że charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do podłoża, przez co tworzy trwałą i nieprzemakalną powłokę, która skutecznie wzmacnia poszycie dachu. Jako że lepik z powodzeniem może być stosowany w niskich temperaturach, odznacza się też niezwykle wysoką odpornością na działanie wszelkich niekorzystnych czynników zewnętrznych. Znajduje więc powszechne zastosowanie przy renowacjach dachu, ale także hydroizolacjach tarasu czy balkonu. Warto jednak pamiętać, by przed użyciem tego spoiwa dokładnie osuszyć i oczyścić powierzchnię z jakichkolwiek pyłów czy niepożądanych elementów, jak również usunąć wszelkie ewentualne wybrzuszenia i nierówności.

Płynne membrany gwarancją szczelnego dachu

Coraz częściej do naprawy i uszczelnienia dachu wykorzystuje się płynne membrany poliuretanowe, które zapewniają ochronę hydroizolacyjną aż na 25 lat! Widać więc, że w odróżnieniu od pokrywania dachu papą bitumiczną, ta metoda zabezpieczenia dachu jest odporna na starzenie — dach będzie przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Ponadto płynna membrana perfekcyjnie wypełnia wszelkiego rodzaju uszkodzenia, np. te powstałe w wyniku montażu anten. Warto też dodać, że ten rodzaj zabezpieczenia nie obciąża dachu, więc absolutnie nie trzeba zrywać zniszczonej warstwy papy — wręcz przeciwnie: będzie to doskonałe podłoże do montażu nowej hydroizolacji. Więcej o zaletach płynnej membrany poliuretanowej dowiesz się z naszego artykułu „Jakiego materiału użyć do hydroizolacji dachu płaskiego?”.