Jakiego materiału użyć do hydroizolacji dachu płaskiego?

Hydroizolacja dachu to zabezpieczenie, które przeciwdziała przedostawaniu się wody do budynku, dzięki czemu dach jest odpowiednio chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, czy pleśnią. Hydroizolacja jest kwestią szczególnie ważną przy budowie dachów płaskich. Paradoksalnie taki rodzaj dachu jest trudny do uszczelnienia, w związku z czym wiele osób nie wie, jak zrobić to prawidłowo. Powodem jest często brak wiedzy na temat tego, jakie materiały są do tego celu najlepsze. Czego więc użyć do skutecznej hydroizolacji dachu płaskiego? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Papa czy płynna membrana poliuretanowa?

Do niedawna najpopularniejszym materiałem — z uwagi na niski koszt i prostotę jego aplikacji — była papa. Jednak, jak można się domyślić, nie były to wystarczające zalety, by móc uznać ją za najlepszy możliwy wybór. Niestety papa ma wady:

  • dość szybko pęka i się rozwarstwia, co skutkuje powstawaniem nieszczelności,
  • papa nie oddycha, jej użycie nie chroni więc przed pleśnią czy grzybem.

Dlatego też obecnie rekomendowanym materiałem do hydroizolacji dachu płaskiego jest płynna membrana poliuretanowa, której użycie pozbawione jest wyżej wymienionych, dość znaczących mankamentów.

Zalety płynnej membrany poliuretanowej

Płynna membrana poliuretanowa to jedno z najbardziej zaawansowanych i wytrzymałych rozwiązań hydroizolacyjnych, które słynie z wielu zalet. Materiał ten przyjmuje formę bezszwowej powłoki, pozbawionej jakichkolwiek łączeń, która bez problemu związuje się na praktycznie każdym rodzaju podłoża. Dodatkowo cechuje się nadzwyczajną elastycznością, więc uszkodzenie jej jest niemalże niemożliwe

Jest ona odporna na działanie wszelkich niekorzystnych czynników mechanicznych, chemicznych i termicznych, w tym promieniowanie UV. Zapobiega to nagrzewaniu się dachu i zwiększa tym samym jego żywotność. Co więcej, płynne membrany dachowe przepuszczają parę wodną, ale dzięki swojej jednolitej strukturze nie przepuszczają wody — takie połączenie zapewnia brak możliwości pojawienia się pleśni i gwarantuje pełną szczelność. Trzeba też wspomnieć, że materiał ten ma małą masę i wykazuje właściwości adhezyjne — nie ma więc potrzeby, by pozbywać się dotychczas posiadanej hydroizolacji. 

Aplikacja płynnej membrany — postaw na specjalistę!

Płynne membrany to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Aplikacja płynnej membrany może zostać wykonana wyłącznie z użyciem wałka bądź pędzla, albo tzw. metodą natryskową. Bez odbytego kursu rekomendujemy jednak, by skorzystać z pomocy fachowca i mieć pewność, że hydroizolacja dachu została wykonana prawidłowo.