Najczęściej popełniane błędy w hydroizolacji dachu płaskiego

Dachy płaskie znów coraz częściej pojawiają się w nowym budownictwie. Aby nie przeciekały, należy wykonać ich hydroizolację. Błędy, jakie zostaną popełnione podczas hydroizolacji dachu płaskiego dadzą o sobie znać już po pierwszej wiośnie, gdy woda z topniejącego śniegu wniknie do stropu, a na suficie pojawią się zacieki. W poniższym artykule omówimy, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas hydroizolacji dachu płaskiego.

Płynna membrana do dachów płaskich 


Dach płaski jest coraz częściej stosowany w budownictwie zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Aby zapewnić im trwałą ochronę przed wpływem wody i wilgoci, należy zastosować odpowiedni rodzaj hydroizolacji. Do skutecznej hydroizolacji służy między innymi płynna membrana.

Płynna membrana jest materiałem stosowanym do płaskich pokryć dachowych, lecz nie tak znanym, jak papa czy blachodachówka. Jest to syntetyczny kauczuk, składający się z etyleno-propyleno-dienowego-monomeru, sadzy technicznej, oleju technicznego, siarki oraz stabilizatorów.

Niestety, nawet przy tej metodzie często popełniane są błędy, które mogą prowadzić do obniżenia jej skuteczności. 

Nieprzygotowanie powierzchni

Przed nałożeniem płynnej membrany należy staranne przygotować powierzchnię dachu, usuwając wszelkie zanieczyszczenia bądź stare powłoki. Wyczyszczone i wyrównane podłoże jest gotowe do nałożenia płynnej membrany. Brak takiego przygotowania powierzchni może skutkować nierównomiernym nałożeniem membrany, co obniży jej skuteczność.


Nieodpowiednie zabezpieczenie innych elementów dachuPodczas hydroizolacji dachu płaskiego należy także zabezpieczyć przed wodą rynny, przepusty, kominy oraz przejścia rur. Dzięki temu unikniemy przecieków w przyszłości.

Nieprawidłowy wybór membrany

Wybór płynnej membrany będzie miał wpływ na skuteczność przeprowadzonej hydroizolacji. Membranę należy dopasować do  rodzaju podłoża, a także czynników, na które będzie narażany dach.


Niewłaściwe nałożenie membranyAby nałożenie płynnej membrany przebiegło prawidłowo, należy przestrzegać zaleceń producenta. Ważne jest przestrzeganie wytycznych odnośnie do grubości warstwy, sposobu aplikacji, a także czasu schnięcia. 


Skrócenie czasu schnięciaTutaj przechodzimy do kolejnej istotnej kwestii. Płynna membrana potrzebuje czasu, aby wyschnąć i nie należy go skracać. Zbyt szybkie nałożenie kolejnej warstwy lub nieprzestrzeganie zalecanego czasu schnięcia może wpłynąć na jej elastyczność oraz wytrzymałość.